0212 238 55 35
ABD Vize Başvuru Servisi

Amerika Öğrenci Vizesi Başvuruları

Amerika Öğrenci Vizesi Başvuruları

Amerika Öğrenci Vizesi Başvuruları

Amerika F1 Öğrenci Vizesi ve Amerika M1 Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmek isteyen kişiler mutlaka bir Amerika öğrenci vizesi almalı ve ABD’ye bu vize ile seyahat etmelidir. Buna göre katılacağınız kurs ve eğitim göreceğiniz okula göre Amerika Öğrenci Vizesi türlerinden Amerika F1 Vizesi ya da Amerika M1 Vizesi alabilirsiniz.

Bir üniversiteye ya da koleje, liseye, özel ilkokula, ruhban okuluna, konservatuvara ve bir dil eğitim programı da dâhil olmak üzere diğer akademik kurumlardan birine kayıt olarak eğitim almak isteyen kişiler Amerika F1 Öğrenci Vizesi almak zorundadır.

Bir dil eğitimi programı dışındaki mesleki eğitimler ya da diğer tanınmış akademik olmayan kurumlara kaydolarak eğitim alacak olan kişiler ise Amerika M1 (Mesleki Eğitim) Öğrenci vizesi almak zorundadır.

Bir lisans veya akademik sertifikaya yönelik kredilendirilmiş olmayan kısa süreli rekreasyonel kurs katılımları için Ziyaretçi (B) vizesine başvurabilirsiniz.

Amerika F1 ve M1 Öğrenci Vizeleri İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • ABD’de eğitim almayı planladığınız bir okula kabul edildiğinizde Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgileri Sistemi’ne (SEVIS) kaydolursunuz. Vize görüşmesi için Amerika Konsolosluğu’na gittiğinizde yanınızda mutlaka SEVIS ücretinin ödendiğine dair makbuzlar ve kayıt olduğunuz ABD okulundan alınmış bir I-20 Formu bulunmalıdır. Eğitiminiz sırasında eşiniz ve çocuklarınız da sizinle birlikte Amerika’da bulunacaksa bireysel I-20 formlarına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Amerika Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, F1 ve M1 Öğrenci Vizesi başvurularını ancak eğitim kurumuna kayıt olunan tarihten en fazla 120 gün öncesine kadar kabul etmektedir. I-20 Formunuzda belirtilen eğitiminizin başlangıç tarihine ya da kayıt tarihinize 120 günden daha uzun bir süre varsa ve vize başvurusunda bulunduysanız, başvurunuz konsolosluk tarafından bekletilecektir.
 • Amerika F1 Öğrenci Vizesi ve Amerika M1 Öğrenci Vizesi sahibi öğrenciler kampüs dışında çalışacaklarsa, çalışacakları iş mutlaka eğitim aldıkları alanla ilgili olmalı ve çalışmaya başlamadan önce okullarındaki yetkililerden izin alınmış olunmalıdır.
 • Öğrenci vizeniz herhangi bir sebepten dolayı iptal edilmediği sürece geçerliliğini koruyacaktır. Bu nedenle eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi sona ererse, içinde bulunan geçerli öğrenci vizeniz ve yeni pasaportunuz ile Amerika Birleşik Devletleri’ne girebilirsiniz.

Amerika J1 Değişim Programı Vizesi

Amerika J1 Vizesi alarak eğitim ve kültürel amaçlarla Amerika’yı deneyimleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle değişim programlarından birine kabul edilmeniz ve belirlenmiş bir sponsor aracılığı ile vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Katılmak istediğiniz değişim programına kabul edildikten sonra Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgileri Sistemi’ne (SEVIS) kaydolmanız ve SEVIS I-901 ücretini ödemeniz gerekmektedir. J1 Vizeniz onaylandıktan sonra Amerika’ya en erken seyahat edebileceğiniz tarih kabul edildiğiniz değişim programının başlangıç tarihinden en fazla 30 gün öncesidir. Ayrıca Amerika’daki değişim programınız sona erdikten sonra ülkeden ayrılmak için 30 günlük bir süreniz olacaktır. Bu süre içinde ABD’yi terk etmeniz gerekmektedir.

Amerika J1 Vizesi Değişim Programları

Au Pair Programı

Au Pair programı kapsamında J1 Vizesi alan kişiler ABD’de Amerikalı bir aile ile birlikte yaşayarak eğitimlerine devam edebilir ve bunun karşılığında çocuk bakım işini üstlenirler. Au Pair programına katılacak olan kişilerin yeterli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip, 18 – 26 yaşları arasında, en az lise mezunu olması ve programa katılımında engel oluşturabilecek herhangi bir engeli olmaması gerekmektedir. Bu programla 12 ay boyunca ABD’de kalabilirsiniz. Bu süre 6, 9 ya da 12 ay daha uzatılabilmektedir.

Kısa Vadeli Akademisyen Değişimi Programı

Profesörler, araştırma görevlileri ya da benzer eğitim ve tecrübeye sahip kişiler müzelerde, araştırma kurumlarında, kütüphanelerde danışmanlık yapmak ya da akademik kurumlarda eğitim vermek için kısa süreli olarak Amerika’ya gidebilirler. Kısa vadeli akademisyen değişim programının süresi 6 aydır ve herhangi bir uzatma ya da kategori değişikliği yapılamaz.

Kamp Danışmanı Programı

Lise eğitimini tamamlamış olan öğrenciler ve genç çalışanlar Amerika’daki kamp ortamlarında çalışmak üzere bu programa katılabilirler. Bunun için katılımcıların yeterli seviyede İngilizce bilmesi, liseyi bitirmiş olması ya da genç bir çalışan olması gerekmektedir.

Uzman Değişim Programı

Özel bir alanda ya da konuda uzman olan kişilerin, bu yeteneklerini Amerikalı uzmanlarla paylaşması ve bilgi alışverişinde bulunması için hazırlanan bu programın süresi 1 yılla sınırlandırılmıştır.

Hükümet Ziyareti Programı

Amerika Birleşik Devletleri federal, eyalet ya da yerel yönetim kurumlarındaki Amerikalı meslektaşlarıyla görüşmek isteyen seçkin ve uluslararası ziyaretçiler bu program çerçevesinde Amerika’ya gidebilirler.

Üniversite Öğrencileri Değişim Programı

Üniversite öğrencileri bu program kapsamında ABD’deki lise sonrası akademik kurumlarda eğitim alabilirler ya da devam ettikleri lisans programlarının bir parçası olarak ABD’de staj yapabilirler. Bu programın süresi en fazla 24 ay olarak belirlenmiştir. Öğrenciler kabul edildikleri okulun yurtlarında kalabilir ve yarı zamanlı olarak çalışabilirler.

Staj Programı

Amerika J1 Vizesi alarak Staj programına katılacak olan kişilerin bir lisans programına devam ediyor olması ya da mezuniyetlerinin üzerinden 12 aydan daha kısa bir süre geçmiş olması istenmektedir.

Lise Öğrencisi Değişim Programı

Liseye devam eden öğrenciler bu programa katılarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir lisede eğitim görebilir ve Amerikalı bir ailenin yanında ya da yatılı bir okulda kalabilirler. Bu programa katılmak isteyen öğrencilerin 15 – 18 yaş arasında olmaları gerekmektedir.

Work And Travel

Üniversite’ye kaydolarak ilk yarıyılı tamamlamış olan üniversite öğrencileri yaz tatilleri boyunca ABD’de tatil yaparken bir taraftan da tam zamanlı olarak çalışabilirler. Katılımcıların iletişim kurabilecekleri kadar İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

Doktor Değişim Programı

Programın içeriğine uyum sağlayabilecek kadar eğitim almış ve İngilizce bilgisine sahip olan doktorlar ABD’deki tıp eğitimi programlarına katılabilir ya da tıp okullarında eğitim görebilirler.

Öğretmen Değişim Programı

İlk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik yapan kişiler J1 vizesi alarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akredite edilmiş ilk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilmektedirler. Başvuran öğretmenlerin İngilizce yeterliliğine sahip olmaları, başvuru sırasında görevlerine devam etmeleri ya da en az 2 yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu programın süresi 3 yıldır, 1 ya da 2 yıllık uzatmalar söz konusu olabilmektedir.

Profesör ve Araştırma Görevlisi Değişim Programı

Profesörler ve araştırma görevlileri bu programın bir katılımcısı olarak ABD’deki akademik kurumlarda görev alabilirler. Katılımcıların İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları ve 24 ay içinde bu programa katılmamış olmaları gerekmektedir.

Staj Eğitim Değişim Programı

Liseden mezun olduktan sonra en az 1 yıl iş tecrübesine sahip olan kişiler ya da staj eğitimi almak istedikleri iş alanında en 5 yıllık iş tecrübesine sahip olan kişiler bu programda izin verilen kategorilerden birini seçerek ABD’de iş uygulamaları konusunda eğitim alabilirler ve çalışabilirler.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Seyahatiniz sonrası en az 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Varsa eski pasaportlar
 • Güncel, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I-901 ödeme dekontu
 • Transkript ve diplomalar
 • TOEFL, SAT, GRE, GMAT ve benzeri kurumlardan alınan dil yeterlilik puanlarını gösteren belge.

Amerika F2 – M2 – J2 Öğrenci Ailesi Vizesi

Amerika Birleşik Devletlerinde bir okula kaydolarak F1 ya da M1 vizesi alan ya da bir değişim programıyla Amerika’da eğitim görmek ve çalışmak üzere J1 vizesi alan kişilerin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları asıl vize sahibinin vizesine göre F2, M2 ya da J2 vizesi alarak Amerika’da yaşayabilirler.

Öğrencinin eş ve çocuklarının SEVIS ücreti ödemesine gerek yoktur ancak ABD’ye gidecek her eş ve çocuk için ayrı ayrı I-20 formu doldurulmalıdır. Asıl vize sahibi öğrencinin eşinin evliliklerini kanıtlayacak belgeleri sunması istenebilir. Ayrıca öğrenci vizesi sahibinin küçük çocuklarının ABD’de okula gitmesine de izin verilmektedir.

Not: Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi, Au Pair Programı, Kamp Danışmanı Programı, Lise Öğrencisi Değişim Programı ya da Work and Travel Programlarından birine başvurarak J1 vizesi alan kişinin eş ve çocukları J2 vizesine başvuramaz.

Amerika F2 – M2 – J2 Vizesi için gerekli evraklar

 • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Seyahatiniz sonrası en az 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Varsa eski pasaportlar
 • Güncel, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-20 / DS 2019 Formu
 • DS-7002 Formu (Talep edildiği durumlarda sunulur)
 • ABD’deki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin F1/M1/J1 vizesinin fotokopisi
 • Başvuran ABD’deki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin eşi ise evliliği kanıtlayacak belgeler
 • Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi
 • Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının fotokopisi
1.746 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN