0212 238 55 35
ABD Vize Başvuru Servisi

Suriye, İran Ve Irak Vatandaşları İçin ABD Vize

Suriye, İran Ve Irak Vatandaşları İçin ABD Vize

Suriye, İran Ve Irak Vatandaşları İçin Amerika Vizesi

Türkiye’de ikamet eden, Suriye, İran ve Irak vatandaşları Amerika göçmen olmayan vize başvurularını Türkiye’deki Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyük elçiliğinden gerçekleştirebilirler. Suriye, İran ve Irak vatandaşları Türkiye’deki Amerika Konsolosluğu ve Büyük elçiliğinden yaptıkları göçmen olmayan vize kategorisinde yaptıkları başvurularda Türkiye’de sürekli ziyaretçi olduklarını ve ülkeyi terk etmeye niyetlerinin olmadığını belirtecek şekilde evraklarını sunmalıdırlar.

Türkiye’den Amerika vizesi için başvuruda bulunan bu vatandaşlar güvenlik sebebiyle kendi ülkelerinden Türkiye’ye gelmiş olmakla birlikte, Amerika göçmen olmayan vize başvurularında Amerika Birleşik Devletlerinde geçici süreyle kalacaklarının teminatını aile durumları, ekonomik durumları, eğitimle ilgili durumları ve mesleki durumlarıyla ilgili resmi onaylı belgelere dayandırmalıdırlar.

Amerika’da geçici süreyle kalmayı amaçlayan ve göçmen olmayan vize başvurusunda bulunacak İran uyruklu vatandaşların Farsça konuşan personelin görev yaptığı Amerika Ankara Büyükelçiliğine başvurmaları doğru olur. Amerika’ya seyahat etmek isteyen İran vatandaşları planlanan yolculuk tarihinden yaklaşık 3-4 ay öncesinde başvurularını başlatmaları tavsiye edilir. Bazı durumlarda Konsolosluktaki mülakatı müteakiben daha fazla idari işlem gerekmesinin yanında, Amerika Konsolosluğu uygun gördüğü taktirde ek evrak talebinde de bulunabilir.

Amerika vizesi başvuru sürecinde mülakatlar Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirilmektedir. Amerika vize mülakatları vize başvurusu sahibiyle birebir yapıldığından konsoloslukta Arapça konuşan yapılmalıdır ancak bu personelin iş yoğunluğu da gözönünde bulundurulmalıdır. Birebir yapılan mülakatlarda aile yakını veya çevirmen gibi üçüncü şahıslar yer alamaz. Bu sebeplerden Amerika vizesi için mülakat yapabilecek düzeyde Türkçe veya İngilizce bilmeyen Arap vatandaşların Arapça konuşan personelin bulunduğu konsolosluk ve büyükelçiliklere başvuruda bulunması doğru olur. Türkiye’deki Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine başvuruda bulunacak olan Suriyeli, İranlı ve Iraklı vatandaşlar başvuru evraklarının tümünü noter tasdikli İngilizce tercümeleriyle birlikte sunmaları gerekmektedir. Eksik evraklarla, DS-160 Formunda belirtilen bilgilerle çelişki içeren evraklarla ve tercümesi yapılmamış evraklarla başvuruda bulunmak vizenin reddiyle sonuçlanacaktır.

Türkiye’de ikamet iznine sahip Suriye, İran ve Irak vatandaşlarının Amerika Vizesi İçin Hazırlaması Gerekli Evraklar

Pasaport:
Pasaportun vizenin başlangıç tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Varsa Amerika vizesi bulunan eski pasaportlarda başvuru evrakları arasında olmalıdır.

DS-160 Formu:
Amerika DS-160 online vize başvuru formunun eksiksiz ve kimlik bilgilerini içeren diğer başvuru evraklarıyla tutarlılık içeren kişisel bilgilerle doldurulması gerekir. Amerika DS-160 formu Amerikan Konsolosluğunun resmi web sitesinde bulunmaktadır. Form doldurulmasıyla sonra çıktısı alınmalı ve Amerika vize randevusunda diğer başvuru evraklarıyla birlikte ibraz edilmelidir.

Biometrik Fotoğrafı: 
Son 6 ay içinde çekilmiş 5 cm x 5 cm ölçülerinde, çözünürlüğü 600 piksel x 600 piksel olan, kişinin yüz hatlarını net bir şekilde gösteren 2 adet biometrik fotoğraf. Dini sebepler haricinde şapka ve benzeri giysilerle yüz hatalarının görülmesini engelleyen fotoğraf çektirilmemesi gerekir.

Dilekçe:
Amerikan Konsolosluğuna veya Amerikan Büyükelçiliğine hitaben yazılan dilekçe Amerika’da kalış tarihlerini, seyahat planını ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağını içermelidir.

Oturum İzni Belgesi: 
Türkiye’den Amerika vizesi başvurusunda bulunan Suriye ve İran vatandaşlarının Türkiye’de ikamet ettiğine dair T.C. Oturum İzni belgesinin seyahat sonrası 6 ay geçerliliği olmalıdır. Bu belge orijinal hali ve fotokopisi ile birlikte konsolosluğa sunulmalıdır.

Mesleki Belgeler: 
Suriye, İran ve Irak vatandaşları Türkiye’de çalıştıkları kurumdan aldıkları izin belgesi ve diğer şirket evraklarının fotokopilerini ve noter tasdikli tercümelerini Amerika vizesi başvurusunda konsolosluğun dikkatine sunmalıdırlar. Maaş bordrosu son 3 aylık olup şirket yetkilisi tarafından ıslak imzalı olmalıdır. Şirketin imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi vb. evrakların tercümeleriyle birlikte sunulmalıdır.

Banka hesap Dökümü:
En az 5000 TL bakiyesi olan, son 3 aylık banka hesap dökümü kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte başvuru sırasında sunulmalıdır.

Vize Ücreti
Amerika vizesi ücretleri Türk Ekonomi Bankası şubelerinden Amerika Konsolosluğu hesabına yatırılmaktadır. Vize ücreti seyahatin niteliği ve vize kategorisine göre farklılık gösterir. Vize başvurusu sırasında dekontun orijinali başvuru evraklarına eklenmelidir.

Amerika Vizesi destekleyici belgeler

  1. Askeri durumu, tecili, muafiyeti bildiren belgenin orijinali ve İngilizce tercümesi
  2. Önceki pasaportlar
  3. Konferans, seminer, sempozyum ve uluslararası toplantılara gidenler için organizasyonun düzenleyen kurum tarafından gönderilen davetiye mektubu

Amerika Vizesi ile İlgili Önemli Not:

*Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili makamlar Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği’dir. Amerika Vizesi başvurularında idari destek veren vize başvuru merkezlerinin vizeye ilişkin alınacak kararlarda hiçbir inisiyatifi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

1.489 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN